Evlilikte Eşlerin Birbirleri İle Uyumu

Eşlerin Uyumu

Evlilikte Eşlerin Birbirlerine Uyumları

Çocuk iken hayallerdeki oyun anne, baba olmak evcilik oyunlarındaki başrollerdir. Büyüyünce, eğitim, iş, kariyer yapıp sıra bir yuva kurmaya gelmiştir. Hayat arkadaşınızla tanışıp, anlaşıp birlikte hayat geçirmeye karar verdikten sonra evlenip hayallerinizin bir kısmı gerçekleşmiştir. Artık sıra çocukken hayali kurulan başrollerdeki görevde, anne baba olmaktadır. Peki bu süreç, bu şekilde, bu sıralamaya göre mi? devam etmelidir. Yoksa anne baba olmak bilinç altına işlenmiş, toplumun bize yüklediği duygusal bir rol olabilir mi? 
            
Toplum bireylerden oluşmakta ve her toplumun kendine ait dinamikleri bulunmaktadır. Toplumda her bireyin ailesi ve yetiştirilme tarzı farklılıklar göstermektedir. Önemli olan bu farklılıklarda bizim kendimizi nerede gördüğümüzdür. Evlenmek; hayatı sınırlar dahilinde , sizden beklenildiği gibi yaşamak değildir.Özgür iradenizle, aynı ortamda, son nefesinize kadar birlikte olmak istediğiniz doğru kişiyi bulduğunuzda  kadın yada erkek eş olarak yaşamak  hayatlarınızda bir bütünlük sağlamaktadır. Birlikte geçireceğiniz güzel günlerdir. Her zaman bir erkekte, bir kadında, tek olduklarında yarım birlikte olduklarında tamdır. Bu nedenle “bir elmanın iki yarısı” gibi yorumlar yapılmaktadır. Kainatta hiç bir şey tek başına işlevsel yaratılmamıştır. Hayat birbiri ile bağlantılı olmazsa, olmaz şekilde devam etmektedir. Her canlı için bu böyledir.
Yaratılan canlıların en üstünü olan insanlardır. Bu nedenle kainatta  düzen belirleyici olan insanlardır.  İnsanlığın, doğanın, devamlılığı sürekliliği gerekmektedir. Eş olmak bu anlamda çok önemlidir. Devamlılık doğru olan eşlerle sürdürüldüğünde anlam kazanmaktadır. Evlenme yaşı geldi diye evlenmemek gerekmektedir. İnsanlar düşünme, karar verme yeteneklerine sahip canlılardır. Yuva kurduktan sonra  ebeveyn olmanın sorumluluklarını tartabilen canlılardır. Önce anne baba olmak isteyip istemediklerini, anne baba olmanın büyük bir özveri ve sağduyu gerektirdiğini, önceliklerinin değişeceğini, fedakarlık ve hoşgörü kelimesinin başka bir anlam kazanacağını  bilmeleri gerekmektedir.

Evlilikte Eşlerin Birbirlerine Uyumları
Bu kriterleri doğru yaparak karar verdiğinizde, kendinizi hazır hissettiğinizde tadabileceğiniz yaşayabileceğiniz, en yüce duygular tadacaksınızdır. Sadece eşlerden birinin çocuk istemesi ile dünyaya çocuk getirilmemelidir. Her iki eşinde, anne baba olmaya kendilerini hazır hissetmeleri gerekmektedir. Çocuk büyütmek, bir canlının sorumluluğunu almak ,duygusal ,fiziksel, sosyal  ihtiyaçlarını karşılamak oldukça zor olmaktadır. Birlikte yaşamaya, hayatı birlikte geçirmeye iyi günde, kötü günde her şeyi birlikte göğüslemeye diyerek başladığınız ikinci hayatınızda çocuk olduktan sonrada bilinçli davranıldığı takdirde her gününüz sizin için anlamlı ve özel olacaktır. Aksi takdirde çocuk sizler için bir ödül, neşe, mutluluk değil ceza, mutsuzluk, üzerinize kalmış bir yük olarak hayatınızda olmamalıdır.   
Anne baba olmak kendinizden vazgeçeceksiniz anlamına  gelmemektedir.  Eşlerin her biri kendine özgü karakterleri olduğunu kabul edip saygı duymak, farklılıkları da olduğu kabul etmek zorundadır. Evlendikten sonra kılavuz  kelimeler "birlikte , beraber" düşüncesi ile yaşamak olmalıdır. "Pusulanız" sevgiyi, saygıyı, sadakati, hoşgörüyü, merhameti göstermelidir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.