Çocukların Karakter Oluşumunda Anne ve Baba Etkisi

Çocuklar da Karakter Gelişimi

Çocukların Karakter Oluşumunda Anne ve Baba Etkisi

Çocukların hayatlarını anne ve babaları ile “aktif” olarak yaşamaya ve birbirlerini tanımaya ihtiyaçları vardır.  Sadece  fiziksel  beraberlik  çocuğun arzuladığı bir birliktelik değildir. Çocukların ihtiyacı olan birliktelik aktif ilgidir. Çocuklar anne ve babaları yanlarında olmasa bile onların kendilerini sevmeye devam ediyor olduklarına ait güveni kazanmış olmaları gerekmektedir.  Sevmek aynı ortamda olmaktan daha güçlü duygusal  bağlılık ve fikir birlikteliğidir. Çocuklarımızın kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır.Bu nedenle çocuklarımızla neler yaptığımızın nasıl zaman geçirdiğimizin önemi büyüktür. Bütün gün  aynı ortamda bulunmak, çocuğunuzla kaliteli zaman geçiriyorsunuz anlamına gelmemektedir. Fiziksel birliktelik, paylaşılan duygular, düşünceler ve görüşler yok ise her iki taraf içinde doyuma ulaşmış gereksinimlerden  bahsedemeyiz.Çocuğunuzla birlikte olduğunuz halde televizyon seyrediyorsanız, yemek sırasında sürekli telefon görüşmesi yapıyorsanız veya yemek masasında çocuğunuzun gün içerisinde uygulamadığı kuralların nedeninin  hesabını soruyorsanız, sadece eşiniz arkadaşlarınız, işiniz ve kendinizle ilgili konuşuyorsanız beraber yemek masasında oturmanın çocuk için bir anlamı olmamaktadır. Bu durum çocukta negatif etki yapacak aynı ortamda olduğu halde "sen yoksun" mesajı alacak ve kendini değersiz mutsuz hissedecek.  
         Çocuklar her canlı gibi önemsenmek isterler,  önemsendiklerini kendileri ile ilgilenildiği zaman hissedebilirler. Bütün gün ev işleri ve çocuklarla uğraştığını anlatan bir anne, akşam olunca ayaklarını uzatıp oturup dinlenmek istediğini  ifade eder. Ev işleri yaparken çocukların etrafında olmalarını,  çocuklar ile ilgilenmek olarak algılayan anne üzerine düşeni yapmış oluğu kanısındadır. Eğer durum böyle olsaydı çocuklar annenin etrafında gezinmeye devam etmezler doyurulmuş duygulara  sahip  olurlardı. Annelerimizin yapması gereken ilgilenmesi  gereken  sürekliliği olan sorumlulukları vardır. Aile bireylerine karşı görevleri vardır. Günümüz koşullarında çalışan bir anne için sorumluluk ve zaman denkleminde sıkıntı oluşmaktadır.Bu nedenle aile de görev paylaşımı yapılmalıdır. Bazı sorumlulukları erteleyebilirsiniz ama çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı erteleyemezsiniz. Çocuğun "gerçekten" kendisiyle ilgileneceği “özel” bir zaman bulmaması durumunda annesini rahat bırakması mümkün değildir. Ya bütün gün ısrarcı davranışlar sergileyecek yada anlaşılmadığını düşünerek kabuğuna çekilecektir.

Çocukların Karakter Oluşumunda Anne ve Baba Etkisi
      Bu aşamada babaların devreye girmeleri annelere yardımcı olmaları gerekir. Çocuğun kabuğuna çekilme nedeninin farkında olmayan anne babalar, içine dönük olan, sorunları ile baş başa kalmış çocuklarının, uyumlu oldukları için böyle davrandıklarını zannedebilirler. Bazı anne babalar hissedilir, gözle görülür bir problem yok ise çocukları ile özel ilgilenmezler. Ebeveynler şunu bilmeliler, sorunlar gözle görünür hal almadan önce, dolaylı yada dolaysız sinyal verirler.Anne babaların  bu sinyalleri algılamalı, ebeveynlik sorumluluklarını yerine getirerek aile içinde yaşanacak problemlerin önüne geçmeleri, ruhunda oluşacak kaostan çocuklarını kurtarmaları gerekmektedir. Çocuklar sürekli değişim ve gelişim içindedirler, bu duruma uyum sağlayabilecek ebeveynlerde aynı şekilde davranışlarında gelişime ve değişime açık ,esnek olması gerektiğini bilmelidir.Çocukların yaşları ilerlediği zaman sürecinde fiziksel, ruhsal, ihtiyaçları değişim göstermektedir. Her yaşın kendine ait özellikleri vardır. Anne babaların çocuklarında değişiklik olduğu zaman değil, olmadığı zaman dikkat etmeleri gerekmektedir.İki yaşında olan bir çocuğun paylaşımcı olmaması( eşyalarını oyuncaklarını….)etmesi normal bir davranış değildir. Sosyal davranışlarında sorunlar olabilme durumuna  işaret etmektedir. Zamanında  çözüm üretilmediği sürece sorunlu bir çocuğa  ve çığ gibi büyüyen sorunlarla karşı, karşıya kalınmaktadır. Çocukların önce ailede, büyüyünce aile ile birlikte toplumda problemli bireyler olmamaları için etkin ve aktif anne babalar olunması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki aile içinde şekillenmiş çocuklar ileride toplumu oluşturacaklardır.Anne babalar sadece çocuğa karşı değil topluma karşıda sorumlulukları  bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.