Anne ve Baba Olmak   İnsan yaşamının bazı dönemleri çok özel ve önemlidir. Bu özel anlardan biride anne-baba olmaktır. Anne-baba olacağımızı anladığımız an hayaller kurmaya, planlar yapmaya başlarız.
Doğmadan sevmeye başladığımız çocuğumuza, doğduğu o ana kadar hissettiklerimizin, düşüncelerimizin çok ötesinde bir sevgi ile yüz yüze geliriz. Şimdi anne-baba olma düşüncesi yerini, anne-baba olmaya bırakır. Kafamızda soru işaretleri, düşünceler, ne yapmalıyız?, nasıl yapmalıyız?, doğrusu ne?, nasıl davranmalıyız?diye  devam eden cevabını aradığımız sorular.

   Başarılı ve etkin anne-baba olmanın ilk koşulu; birey olarak kendi varoluşumuzun değerini bilmektir. Ancak kendine güvenen, değerli ve yaşama ait amaçları olan, uyumlu ve mutlu bireyler; etkin bireyler yetiştirme de yeterli olabilirler.Önce kendinizi sevin ve beğenin ,çocuğunuzu sevmek ve onaylamak bu durumda daha kolaydır.Ailemize yeni bir bireyin katılmış olması bütün enerjinizi almamalı,bu enerjiyi kendimize, eşimize, çocuğumuza, dostlarımıza, ailemize paylaştırmamız durumum da, hem çevremizdekiler için hem de kendimiz için tatmin edici sağlıklı bir hayat yaşamamız mümkün olabilir. Çocukları büyüten, olumlu değerler yükleyen, yaşama hazırlayan, öğreten " evdir, ailedir." Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının yaşam kahramanları, rol modelleri olarak çok değerlidir.Yaptıklarımız ,söylediklerimiz ve sergilediğimiz davranışların ne kadar önemli
 olduğu sizleri kahramanları olarak gören çocuklarınız tarafından kaydedildiği bilinci ile harekat etmelisiniz. Çocuklar, ailemizin en önemli üyesidir demek yerine çocuğumuz ailemiz deki herkes kadar önemlidir demek ve bu fikirle yaşayabilmek daha gerçekçi ve daha demokratik bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca çocukların aile içinde önemli olduğunu sadece sözel olarak ifade etmenin  de çocuk için bir anlamı, karşılığı sizin düşündüğünüz gibi olmamaktadır .


   Paranızı, mal varlığınızı çocuğunuzun üzerine yapabilirsiniz, çocuğunuzun geleceği için anlamlı olan bu çabanızı çocuğunuzun küçük yaşlarda anlamasını bekleyemezsiniz . Çocuk onun ilgilendiği şeylerle ilgilendiğinizde ,düşüncelerini paylaştığınızda ,becerilerine uygun sorumluluk vererek dikkatle onu dinlediğinizde, birlikte kaliteli zaman geçirdiğinizde, bazı kararlarınıza ve planlarınıza dahil ettiğinizde  vb. sizin onu ne kadar önemsediğinizi hisseder ve hem size hem de kendisine güven duyar. Öz güven ve çevreye güven çocuğun sağlıklı gelişmesi için çok önemli duygusal zemin oluşturur.

   Ebeveynlik günlük bir uğraşı değildir ya da siz istediğinizde ilgilendiğiniz bir hobiniz hiç değildir.Ebeveynlik anne baba olmak aktif bir iştir. Anne babalığın sonuçlarını almak zaman ister. Çocuk sahibi olmak sizi ebeveyn yapmaz. Çocukların fizyolojik anne babadan daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Ebeveynlik yapmayı engelleyen günlük işlerin yoğunluğunda kaybolmuş çok sayıda anne baba günlük rutinleri, iş tempoları dışında kalan süreyi çocuklarına  ayırarak sağlıklı bir gelişim bekleyemezler. Zamanın getirdiği şartlar anne ve babaları zorlamakta böyle  olunca da   bazen doğru olduğunu düşünüp fakat çok yanlış olan, ayıramadığımız zamanı telafi etme çabaları  (pahalı oyuncaklar, çocukların isteklerinin sorgulanmadan yapılması......), uğraşılarının sonucu düşünüldüğü gibi olmamaktadır. Anne baba olmak fedakarlık, özveri ister.   Çocuğunuz sizden bütün zamanınızı ona ayırmanızı istemez, siz anne babalar uygun program yaparak birlikte geçireceğiniz kaliteli nitelikli fırsatlar oluşturmalısınız. Anne babalar zamanın koşullarında zaman ayıramıyoruz diyebilirler ama istedikten sonra her zaman bir yol vardır ,burada önemli olan hayatınıza becerileri doğrultusunda çocuklarınızı dahil etmek .Çocuğunuz dışında yapmanız gereken işleriniz var ( yemek ,temizlik ,çamaşır yıkamak gibi) evet bunlarda olmazsa olmaz ,o zaman yapmamız gereken işlerinizi eğlenceli hale getirerek çocuğunuza küçük görevler vererek hem birlikte zamanı paylaşmış hem çocuğunuza sorumluluk vererek işe yarama  duygusunu tattırmış ve yapmanız gereken işinizi de bu şekilde tamamlamış olursunuz .Ayrıca en iyi eğitim ortamı evdir, sizinle birlikte yapmaya çalıştığı uğraşılar çocuğunuza  doğal en güzel eğitim olarak geri dönecektir yeter ki sizler küçük dokunuşları özel anlara çevirin.Yeter ki dünya çocuğunuzun etrafında dönüyormuş gibi algı yaratmayın,  çocukların avucunun içindeki anne-babalardan olmayın , birey olarak kendi haklarınıza da saygılı olunmasını sağlayın

   Her zaman çocukları ailenin merkezine koymamalısınız .Aile bütün bireyleri ile  birlikte çok değerli bir kurumdur .Aile de babayı ayrı ,anneyi ayrı, çocukları ayrı düşünemeyiz..Aile bir yap-bozun parçaları gibi hepsi bir arada olduğunda tamamlayıcıdır ve bir bütündür.
       


.
Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.